„Instrumenty muzyczne” – słuchanie opowiadania D. Kossakowskiej.

19 maja 2020

Każdy z nas może usłyszeć różne dźwięki. Mogą to być odgłosy natury: szum wiatru, morza, śpiew ptaków, głosy zwierząt. Mogą to też być odgłosy ulicy: pędzące samochody, motocykle, tramwaje. Czasami słyszymy muzykę w telewizji lub radio. Słyszymy też głosy innych ludzi. Wszystkie te dźwięki to drżenie powietrza. Instrumenty muzyczne działają właśnie na tej zasadzie. Te instrumenty, w których drga naprężona struna, to instrumenty strunowe takie jak: harfa, gitara, skrzypce, wiolonczela. Natomiast te, w których drga wdmuchiwane do rurki powietrze – to instrumenty dęte: flet prosty, flet poprzeczny, klarnet, saksofon, trąbka. Osoby grające na instrumentach muzycznych to muzycy. Muzycy mogą grać w zespołach muzycznych lub w orkiestrze symfonicznej. Koncertów orkiestry symfonicznej możemy słuchać w filharmonii.

„Jaki to instrument” – zagadki rysunkowe.

Dzieci oglądają ilustracje przedstawiające instrumenty muzyczne, nazywają je, dzielą ich nazwy na sylaby i głoski. Pod ilustracjami umieszczają kartoniki z nazwami instrumentów.

GITARA
SKRZYPCE
FLET
TRĄBKA
SAKSOFON

„Jaki to instrument?” -zabawa słuchowa

Zabawa ruchowa „Instrumenty”

 Do tej zabawy dziecko może zaprosić rodziców lub rodzeństwo każdy uczestnik zabawy wyobraża sobie jakiś instrument i udaje, że na nim gra. Jedna osoba odgrywa rolę dyrygenta i zaczyna dyrygować. Muzykanci śledzą pałeczkę dyrygenta i przyśpieszają albo zwalniają ruchy rąk czy palców. Grają w milczeniu i bez uśmiechu. Dyrygent próbuje rozśmieszyć muzyków. Ten, który się uśmiechnie, musi przestać grać. Osobę, która ma grać dyrygenta, warto wybrać jakiś czas przed zabawą, by mogła się do niej przygotować. Powodzenie zabawy zależy od dyrygenta, dlatego nie można nikogo zmuszać do odgrywania tej roli.

Inne artykuły z tej kategorii:

UWAGA!

UWAGA!

DRODZY RODZICE. SERDECZNIE ZAPRASZAM NA ZEBRANIE GRUPOWE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ DNIA 3.09 (CZWARTEK) O GODZINIE 17:00 W SALI STARSZAKÓW. W ZEBRANIU MOŻE UCZESTNICZYĆ PO JEDNYM RODZICU (OPIEKUNIE) DO JEDNEGO DZIECKA. PODCZAS SPOTKANIA OBOWIĄZUJE MASECZKA ZASŁANIAJĄCA USTA...

czytaj dalej
Skip to content