Informacja dla Rodziców Pszczółek

16 marca 2020

Drodzy Rodzice!

Z powodu zaistniałej sytuacji,  pozostania z dziećmi w domu ,zachęcam Państwa do korzystania z cyklów tematycznych „nauka poprzez zabawę”- propozycje na efektywne spędzanie czasu wolnego z dzieckiem.

Temat tygodnia:  Już wiosna

Czy już widać wiosnę? – obserwacja pogody za oknem i swobodne wypowiedzi dziecka .

Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie przed zbliżającą się wiosną

np. coraz dłuższe dni, coraz wyższa temperatura, powracające pierwsze ptaki ( skowronek, czajka, szpak ), pojawiające się pierwsze kwiaty ( przebiśnieg, krokus ). Poznanie zwiastunów wiosny, np. kwitnienie wierzby i leszczyny, pojawienie się pąków na drzewach, krzewach.

Nadchodzi  wiosna” –zapoznanie z wierszem Anny Surowiec.

„Nadchodzi wiosna zielona, radosna,

do życia budzi przyrodę i ludzi.

Drzewa okrywa pąkami kwiatów,

w oddali słychać wesoły śpiew ptaków.

Słońcem maluje tęczę na niebie,

by świat rozjaśnić właśnie dla ciebie”.

Proszę o nauczenie dziecka wiersza.

Zabawy ruchowe:

 Idzie wiosna – zabawa ruchowa

 Dzieci naśladują kolejne czynności w rytmie (np. klaśnięcie) podanym przez rodzica:

Idzie wiosna, Tupie wiosna, Biegnie wiosna, Skacze wiosna. Wiosna macha dużymi skrzydłami, jak bocian, Wiosna macha małymi skrzydełkami, jak jaskółka, Wiosna wącha kwiaty I siada na trawie.

 Wiosenne czarowanie – zabawa ruchowa

Rodzic wprowadza dziecko, stojące w kręgu, w zabawę: Przyszła pani Wiosna i zaproponowała nowy sposób chodzenia. Myślała, myślała i doszła do wniosku, że wszyscy będą chodzili krokiem dostawnym , o, tak, jak nóżka dochodzi do nóżki rodzic demonstruje, a dziecko powtarza). Jednak nie spodobało się to chodzenie Wiośnie. Spróbujemy chodzić na palcach (rodzic z dzieckiem  idzie na palcach do środka koła, zacieśniając je). Ten sposób chodzenia też się Wiośnie nie podobał. Teraz będziemy chodzić tyłem (rodzi wraz z dzieckiem idzie tyłem i powiększają koło do wcześniejszych rozmiarów). Z tego sposobu chodzenia też wiosna nie była zadowolona i mówi: chyba najładniejsze chodzenie, to chodzenie marszowe (marsz po sali, z wysokim unoszeniem kolan).

Aby zająć dziecko w domu, można zaproponować mu pomoc w codziennych obowiązkach, takich jak sortowanie prania, które staje się świetną zabawą, gdy trzeba dobrać w pary kolorowe skarpetki z różnymi wzorami. Takie zajęcie to rodzaj gry rozwijającej zdolność kojarzenia, podobnie jak popularne memo, ćwiczące dodatkowo pamięć. Dla dziecka atrakcjami są puzzle, warcaby i karty do gry i gry planszowe. Potrzebuje jednak pomocy rodzica, by opanować zasady i móc zasięgać porad, kiedy pojawią się pytania.

Pamiętajmy również o kształtowaniu samodzielności u dzieci poprzez:

-chwalenie każdych postępów ,  nawet tych najmniejszych,

-nie wyręczanie dziecka podczas ubierania się,

-przypomnienie zasad higieny osobistej w  szczególnie po skorzystaniu z toalety .

                                                                                                                         Pozdrawiam

                                                                                                                   mgr Beata Kusińska

Inne artykuły z tej kategorii:

Skip to content