Gniezno i Kraków – poznanie legend

7 maja 2020

Jak już wiecie, każde państwo posiada swoje godło, hymn państwowy i flagę. Również każde państwo ma swoją stolicę czyli miejsce, gdzie znajdują się najważniejsze urzędy państwa. Stolica jest siedzibą prezydenta, a wcześniej była siedzibą królów. Na wcześniejszych zajęciach omawialiśmy naszą obecną stolicę czyli Warszawę. Ale Warszawa nie była od początku powstania państwa polskiego  stolicą. Pierwszą stolicą Polski było Gniezno. Na pewno pamiętacie w jaki sposób powstało (wcześniej na ten temat rozmawialiśmy), a jeśli nie  pamiętacie to wysłuchajcie Legendy o Lechu, Czechu i Rusie.

Wskazanie Gniezna na mapie Polski.

Wskażcie teraz Kraków na mapie czyli drugą stolicę Polski.

Z miastem tym związana jest Legendy o Smoku Wawelskim.

Posłuchajcie tej legendy.

Legenda o Smoku Wawelskim

Słuchanie Legendy o Smoku Wawelskim. Dawno temu, za panowania króla Kraka nad miastem zawisło niebezpieczeństwo. Pod zamkiem zamieszkał straszny smok. Żądał od mieszkańców miasta, aby codziennie przynosili mu do zjedzenia owce, kury, krowy. Niejeden rycerz próbował pokonać smoka, ale żadnemu z nich nie udało się tego dokonać. Niedaleko zamku żył szewczyk Skuba. Pewnego razu poszedł do króla i powiedział, że wie jak pokonać smoka. Król ucieszył się z tego, chociaż nie wierzył, że prosty szewczyk może wygrać walkę ze smokiem. Szewczyk miał plan, który szybko zrealizował. Wypchał baranią skórę siarką i smołą i podrzucił ją smokowi. Żarłoczny smok połknął barana. Niedługo potem poczuł wielkie pragnienie. Zaczął pić wodę z Wisły. Wypił jej tak dużo, że jego brzuch stał się ogromny i pękł. Wielka radość zapanowała w grodzie Kraka. Świętowano kilka dni i kilka nocy. a szewczyk Skuba stał się ulubieńcem mieszkańców, którzy chętnie mu we wszystkim pomagali.

Rozmowa na temat legendy.

– Kto straszył mieszkańców grodu Kraka?

 – Komu udało się pokonać smoka?

– Jaką pułapkę przygotował Skuba smokowi?

 – co stało się ze smokiem?

Wysłuchanie hejnału z Wieży Mariackiej.

Inne artykuły z tej kategorii:

UWAGA!

UWAGA!

DRODZY RODZICE. SERDECZNIE ZAPRASZAM NA ZEBRANIE GRUPOWE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ DNIA 3.09 (CZWARTEK) O GODZINIE 17:00 W SALI STARSZAKÓW. W ZEBRANIU MOŻE UCZESTNICZYĆ PO JEDNYM RODZICU (OPIEKUNIE) DO JEDNEGO DZIECKA. PODCZAS SPOTKANIA OBOWIĄZUJE MASECZKA ZASŁANIAJĄCA USTA...

czytaj dalej
Skip to content