Duże ruchy na kartonie

10 czerwca 2020

Aby dziecko rysowało na małej kartce, powinno najpierw poćwiczyć duże ruchy na większej płaszczyźnie. Zainteresowanie dziecka malowaniem, rysowaniem poszerza możliwości wspólnego oraz samodzielnego spędzania wolnego czasu.

Co przygotować?

Duże kartony (np. pocięte pudło, duży blok lub inne duże formaty), farby (wystarczą dwa kolory – najlepiej w butelkach), kilka pędzli, mały wałek malarski, kubek na wodę.

Jak się bawić?

Wybieramy jeden karton i kolor farby. Umieszczamy karton na podłodze. Dajemy dziecku farbę i pędzel i pokazujemy, jak można malować paski, robić kropki lub wzór wałkiem. Ważne, aby nowe elementy wprowadzać stopniowo.

Mała zmiana

>Karton można umieścić na innym podłożu, np. powiesić na szafie lub drzwiach, położyć na stole, ustawić pochyło na krześle. Dzięki temu dziecko ćwiczy różne partie mięśni.

>Do malowania wykorzystujemy pędzle o różnej grubości. Pokazujemy dziecku, jakie paski robi się grubym pędzlem, a jakie cienkim.

>Wprowadzamy nowy wzór, np. kratkę, kółka, fale.

>Do rysowania linii dokładamy dźwięk, przedłużając wypowiadaną sylabę lub samogłoskę. Można także wprowadzić śpiewanie piosenki.

W tej zabawie najważniejsze jest uruchomienie ręki. Ważne, aby płaszczyzna, po której dziecko maluje, była duża i znajdowała się w różnym położeniu. Niech dziecko poczuje, że malowanie jest przyjemne.

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Ładowanie wagoników

Ładowanie wagoników

Zapraszam Was do zabawy rozwijającej rozumienie mowy oraz umiejętność planowania działania. Dziecko podczas tej zabawy uczy się realizacji zadania złożonego z kilku działań, podczas których ważna jest współpraca z drugą osobą. Co przygotować? Kilka pojemników (np....

czytaj dalej
Skip to content