Domowa gra planszowa

21 maja 2020

W tej zabawie ćwiczymy naprzemienność i przestrzeganie reguł. Możliwość zmiany zadań w kolejnych zabawach stanowi walor wspólnie przygotowanej gry, pozwalając dostosować poziom jej trudności do możliwości dziecka. Może ona długo mu towarzyszyć.

Co przygotować?

Karton formatu A3 z 20 – 25 polami w kształcie kółek (początek i koniec gry oznaczamy napisami „start” i „meta”: co drugie pole oznaczamy kolorem lub znakiem zapytania), pionki i kostkę do gry, 15 – 20 obrazków (np. przedstawiających osoby wykonujące różne czynności lub ćwiczenia, mogą to być odręczne rysunki, fotografie) umieszczonych w pudełku.

Jak się bawić?

Naprzemiennie rzucamy kostką i przesuwamy pionek o określoną liczbę pól, głośno przeliczając. Gdy osoba rzucająca kostką stanie na polu oznaczonym kolorem (lub znakiem zapytania), dostaje zadanie np.: na podstawie wylosowanego z pudełka obrazka ma powiedzieć, kto na nim jest, co robi albo wykonuje przedstawione na obrazku ćwiczenie. Pamiętamy o naprzemiennym rzucaniu kostką – raz dziecko, raz dorosły. Gdy stajemy na polu bez zagadki, mówimy, że nie ma zagadki i podajemy kostkę drugiej osobie.

Mała zmiana

>Wymieniamy obrazki na nowe

>Zamiast ilustracji wykorzystujemy przedmioty – można je nazywać

>Zapraszamy do gry kolejną osobę

Akceptowanie zasad wspólnych gier i zabaw jest ważną umiejętnością społeczną, którą należy rozwijać u dziecka w wieku przedszkolnym. Dziecko podczas gier uczy się czekania na swoją kolej i rozwija umiejętność przeliczania oraz inne sprawności poznawcze np. nazywanie osób i czynności.

Udanej zabawy!

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Ładowanie wagoników

Ładowanie wagoników

Zapraszam Was do zabawy rozwijającej rozumienie mowy oraz umiejętność planowania działania. Dziecko podczas tej zabawy uczy się realizacji zadania złożonego z kilku działań, podczas których ważna jest współpraca z drugą osobą. Co przygotować? Kilka pojemników (np....

czytaj dalej
Skip to content