Do biegu, gotowi – start!

29 maja 2020

Witam Was w piątek i zapraszam do zabawy ruchowej – dziś trochę pobiegamy.

W czasie tej zabawy dziecko uczy się obserwować innych ludzi (rodzica) i naśladować ich ruchy. Cierpliwie czeka na coś, co nastąpi za chwilę. Oczekiwanie na start szybkiego biegu może być równie przyjemne, jak sam bieg. Dziecko uczy się słuchać wskazówek.

Jak się bawić?

Stańcie obok siebie, trzymając się za ręce. Rodzic jedną stopą szura po podłodze, powtarzając głoskę „r”. Niech dźwięk będzie doniosły, żeby przyciągnąć uwagę dziecka. Powiedz dziecku, że będziecie się bawić w konie szurające kopytami, oczekujące na start gonitwy. Po chwili szurania powiedz głośno lub krzyknij „Start!”

Po przebiegnięciu krótkiego dystansu powiedz „Stop!” Powtórzcie biegi kilka razy, szurając stopami przed każdym z nich.

Mała zmiana

>Zmieniaj długość czasu przeznaczonego na szuranie stopami. Niech dziecko posłucha też słowa „Start!”

>Zmieniaj liczbę powtórzeń oraz dystans do pokonania.

  • Nagłe zatrzymanie i start po chwili oczekiwania pobudzają układy sensoryczne u dziecka i pomagają w skupieniu uwagi.
  • Przewidywalny charakter tej zabawy (ruch zawsze po szuraniu) daje krzepiące poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli dziecko potrzebuje dodatkowych bodźców sensorycznych, biegaj z nim dalej i szybciej, aby mogło spożytkować nadmiar energii.

Jeżeli dziecko ma obniżony próg reakcji na ruch i nie potrafi ruszać na komendę, powinno biegać między dwojgiem dorosłych. Zamiast biec, może też skakać, co zapewni mu większą stymulację.

Udanej zabawy!!!

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Skip to content