Dbamy o naszą Ziemię – dbamy o nasze środowisko!

29 kwietnia 2020

Popatrz uważnie na obrazki. Powiedz, co jest dobre dla Ziemi, a co jej szkodzi. Ramki obrazków przedstawiających dobre zachowanie pokoloruj na zielono, a ramki obrazków przedstawiających złe zachowanie na czerwono.

Posłuchajcie dzieci,  dzisiaj na zajęciach Rodzic przeczyta Wam opowiadanie, którego Wy będziecie bohaterami. Zadaniem waszym jest uważne słuchanie i wykonywanie czynności, o których opowiada Rodzic(czynności podane w nawiasie). Rodzic  podpowiada na bieżąco dzieciom, co mają robić.

Dawno, dawno temu, a może wcale nie tak dawno. Wśród lasów, łąk i pól było niewielkie miasteczko. W miasteczku tym mieszkały dzieci, które bardzo lubiły leśne wycieczki. Pewnego dnia dzieci zapakowały do plecaków soki, zbożowe batoniki, jogurty, owoce oraz przygotowane przez rodziców kanapki (pakowanie do plecaka). Zabrały także ulubione zabawki. Ucałowały rodziców: „Cmok, cmok!” (dzieci dają buziaki), pomachały na pożegnanie (dzieci machają ręką) i wybrały się na piknik. Szły dróżką przez las (dzieci maszerują), aż dotarły na piękną leśną polanę. Na polanie pięknie pachniały kwitnące dookoła kwiaty (dzieci wdychają powietrze nosem), z daleka słychać było piękny śpiew ptaków (dzieci nasłuchują). Dzieci rozłożyły kocyk. A ponieważ były bardzo głodne i spragnione wyciągnęły z plecaków ulubione zbożowe batoniki, jogurty i soki (dzieci rozpakowują plecaki). Kiedy się najadły i napiły, papierki i puste butelki i kubeczki od jogurtów zostawiły na trawie (dzieci rzucają śmieci na trawę, nauczyciel wykłada czyste odpady w postaci: plastikowych butelek, papierków po batonikach, ciastkach, kubeczki po jogurtach, kartoniki po napojach oraz kartki ze zdjęciem szklanej butelki – załącznik nr 3). Dzieci rozpoczęły wesołą zabawę. Skakały na skakance (dzieci skaczą). Bawiły się w berka i w chowanego (dzieci zakrywają twarz rękami). Kiedy słońce zaczęło się chować za horyzont postanowiły wrócić do domu. Zabrały kocyk, plecaki i wróciły do domu (dzieci maszerują, a następnie siadają). W lesie zrobiło się cicho, ale jakoś dziwnie. Zwierzęta nie chciały przyjść na leśną polanę. Ptaki nie śpiewały. Kwiaty smutno zwiesiły swoje główki.

Powiedzcie, dlaczego w lesie było cicho i dziwnie?

Jak ocenilibyście postępowanie naszych bohaterów z bajki?

A teraz popatrzcie na 2 obrazki i odpowiedzcie;

Do którego lasu chętniej wybralibyście się na spacer i dlaczego?

– W którym lesie zwierzętom żyje się lepiej?

–  Czy śmieci zagrażają zwierzętom? W jaki sposób?

–  Skąd się biorą w lesie śmieci?

– Co powinno się zrobić ze śmieciami, gdy idziemy do lasu na spacer?

– Czy jest nam przyjemnie teraz siedzieć wśród tych śmieci?

– Gdzie powinny trafiać śmieci?

Poniżej znajdują się (Rodzic pokazuje i omawia do czego służą pojemniki) kolorowe pojemniki na odpady (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśniamy dziecku  na konkretnych przykładach, do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy. Wyjaśniamy, na czym polega recykling.

Ziemia to nasz wspólny dom. Rośliny, zwierzęta, woda są bardzo ważne dla wszystkich żywych organizmów. Są źródłem: jedzenia, picia, tlenu, węgla, ropy, drewna i gazu. Wszystko to mamy dzięki Ziemi i przyrodzie. Węgiel, ropę, drewno wykorzystujemy do gotowania, ogrzewania, oświetlania, napędzania pojazdów. Nasze domy i przedmioty, którymi się posługujemy wykonane są z materiałów znajdujących się na powierzchni lub w głębi Ziemi. Dlatego też naszym obowiązkiem jest jej ochrona.

Inne artykuły z tej kategorii:

UWAGA!

UWAGA!

DRODZY RODZICE. SERDECZNIE ZAPRASZAM NA ZEBRANIE GRUPOWE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ DNIA 3.09 (CZWARTEK) O GODZINIE 17:00 W SALI STARSZAKÓW. W ZEBRANIU MOŻE UCZESTNICZYĆ PO JEDNYM RODZICU (OPIEKUNIE) DO JEDNEGO DZIECKA. PODCZAS SPOTKANIA OBOWIĄZUJE MASECZKA ZASŁANIAJĄCA USTA...

czytaj dalej
Skip to content