„Co słychać u szpaków” – rozmowa na podstawie opowiadania

17 kwietnia 2020

WITAM WAS DZIECI

Dzisiaj poznacie następnego ptaszka – szpaka. Myślę, że zaciekawi Was życie tego ptaka, który podobnie jak bocian wrócił do nas na wiosnę ze swej wędrówki z Europy Zachodniej . „Co słychać u szpaków” – rozmowa na podstawie opowiadania

Obok domu Pawła rozciąga się duży ogród. Rosną w nim kwiaty i drzewa. do ogrodu często przylatują ptaki. Są wśród nich także szpaki. Każdego roku Paweł obserwuje je. na podwórku rośnie wielka brzoza. To właśnie na niej szpaki mają swoją budkę lęgową. Kiedy wracają w marcu ze swojej wędrówki z Europy Zachodniej, budka lęgowa już na nie czeka. Wyczyszczona z zeszłorocznych traw i patyczków jest gotowa, aby założyć w niej nowe gniazdo. Szpaki, które mieszkają w ogrodzie Pawła już wróciły. Kilka razy obleciały cały ogród, usiadły na każdym drzewie i sprawdzały co się zmieniło. Zajrzały też do budki lęgowej. Chyba im się spodobała. Coraz częściej wchodzą do niej i przynoszą suche trawy, mech, drobne gałązki. Uwiją z tego wygodne gniazdko. Kiedy w gnieździe pojawią się jajka samica i samiec będą wysiadywać je na zmianę. po 14 dniach wyklują się małe szpaki, które trzy tygodnie spędzą w gnieździe. W tym czasie ich rodzice ciężko pracują. Młode szpaki mają wielki apetyt. Rodzice karmią je owadami, dżdżownicami. Gdy dorosną wspólnie z rodzicami będą częstymi gośćmi w sadzie Pawła. Potrafią zjeść ogromne ilości wiśni, borówek, czereśni. Kiedy dojrzewają owoce, tata Pawła stawia w sadzie „stracha”. Ale szpaki chyba wiedzą, że to nic strasznego, a owoce są takie smaczne……

Rozmowa na podstawie opowiadania.

– Kto przylatuje do ogrodu Pawła?

 – Jakie ptaki obserwuje Paweł?

 – Gdzie szpaki mają swoją budkę lęgową?

 – W jaki sposób przygotowuje się budkę lęgową dla szpaków?

 – z czego szpaki wiją gniazdo? – Kto w rodzinie szpaków wysiaduje jajka?

 – po ilu dniach z jajek wykluwają się szpaki?

 – Ile czasu spędzają młode szpaki w gnieździe?

– Co zjadają młode szpaki? – Jakie owoce lubią jeść szpaki?

 – W jaki sposób tata Pawła odstrasza ptaki?

– Czy sposób taty na odstraszanie szpaków jest skuteczny?

„Moja dłoń będzie ptakiem”

 – odbijanie dłoni. Dzieci maczają dłoń w farbie i odbijają ją na papierze. Następnie dorysowują elementy tak, aby powstał ptak.

„Ptasi quiz” – quiz.

Rodzic mówi dzieciom informacje na temat życia ptaków. Kiedy dzieci usłyszą zdanie prawdziwe – trzy razy klaszczą w dłonie, a kiedy zdanie będzie fałszywe – trzy razy uderzają rękoma o podłogę.

Np. Bociany zimą mieszkają w Polsce.

Jaskółki lubią jeść żaby.

Gniazdo bociana jest małe i niestabilne.

Jaskółki zostają u nas na zimę.

Szpaki lubią jeść owady i dżdżownice itp.

Inne artykuły z tej kategorii:

UWAGA!

UWAGA!

DRODZY RODZICE. SERDECZNIE ZAPRASZAM NA ZEBRANIE GRUPOWE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ DNIA 3.09 (CZWARTEK) O GODZINIE 17:00 W SALI STARSZAKÓW. W ZEBRANIU MOŻE UCZESTNICZYĆ PO JEDNYM RODZICU (OPIEKUNIE) DO JEDNEGO DZIECKA. PODCZAS SPOTKANIA OBOWIĄZUJE MASECZKA ZASŁANIAJĄCA USTA...

czytaj dalej
Skip to content