Cebula i szczypiorek

3 kwietnia 2020

Szczypiorek w donicy - cebula dymka w donicy na parapecie.

Witam Wszystkich w słoneczny piątek

Dzieci powtarzają za rodzicem, dzieląc na sylaby i wyklaskując:

Jak nasionka się witamy, bo ogródek mamy

,,Cebule i cebulki”- zabawa badawcza. Rodzic  przygotowuje różne rodzaje cebul
( spożywcze: żółte, czerwone , cebulki kwiatowe- różnej wielkości i kształtów) i wkłada je do worka. Dzieci za pomocą dotyku sprawdzają co jest w środku i próbują odgadnąć. Rodzic udziela odpowiedzi dopiero po rozwiązaniu przez dzieci poniższej zagadki.

,,Zgadnij co to?” – rozwiązanie zagadki.
„Rośnie w polu lub w ogrodzie.
Z tego w całym świecie słynie,
że gdy z niej zdejmujesz skórkę,
to ci łezka z oka płynie.” (cebula).

„Cebule”– rozmowa z dziećmi. Każde dziecko dostaje do ręki cebulę, może ją dokładnie obejrzeć i powąchać. Dzieci przyglądają się im, wskazują podobieństwa i różnice (wygląd, przeznaczenie, wielkość), obierają cebulę, wąchają, smakują.

CEBULA i SZCZYPIOREK – wycinanka

Rodzic pokazuje dzieciom, „krok po kroku” sposób wykonania pracy i efekt końcowy. Dzieci wycinają z żółtego papieru kółka (po narysowanej linii), naklejają je na kartkę, a następnie wycinają paski z zielonego papieru i doklejają je do żółtego kółka.

Drodzy rodzice poniżej podaję sposób jak można wyhodować szczypior bez użycia ziemi. Tak to możliwe. Zobaczcie sami:

Taki szczypiorek można dodać do jajecznicy , czy na kanapkę. Życzę smacznego!