Bingo

9 czerwca 2020

W dzisiejszej grze nikt nie boi się usłyszeć „Bingo”, ponieważ każdy wygrywa. Poprzez to ćwiczenie dziecko zdobywa umiejętność dopasowywania, którą można później wykorzystać w podobnych zabawach z kolorami, cyframi i literami.

Co przygotować?

Kolorowy papier, tektura lub brystol, żetony, pocięta tektura lub inne przedmioty podobnej wielkości, które mogą służyć do zaznaczania.

Jak się bawić?

Z grubej tektury lub brystolu wytnij karty do bingo w kształcie wydłużonych prostokątów o wymiarach około 30/10 cm. Na każdej z nich przyklej po cztery lub pięć kształtów, na przykład koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt, gwiazdę, serce. Kształty powinny być tego samego koloru. Na każdej karcie przyklej te same kształty, ale w różnych konfiguracjach. Wytnij także dodatkowy zestaw kształtów, który posłuży jako przykład.

Do zabawy zaproście rodzeństwo i drugiego rodzica, wtedy zabawa będzie bardziej interesująca. Usiądźcie przy stole, każdy dostaje jedną kartę. Najpierw pokaż dziecku na przykładowej karcie kształt i nazwij go. Dziecko stara się powtórzyć nazwę i odnaleźć kształt na swojej karcie. Kiedy go znajdzie , kładzie na nim żeton. Wszyscy kładą żeton na swojej karcie. Kontynuuj zabawę do momentu, w którym gracze położą żeton na ostatnim kształcie. Za każdym razem chwal dziecko za udany wybór, nawet gdy będzie potrzebowało pomocy, mówiąc np. „Znalazłeś koło” lub „Znalazłeś właściwy kształt”. Gdy na każdym kształcie leży żeton, mówimy razem „Bingo”

Mała zmiana

>Zamiast kształtów wykorzystaj koła w różnych kolorach.

>Pobawcie się w rozpoznawanie cyfr. Niech dziecko kładzie jeden żeton na cyfrę 1, dwa żetony na 2 i tak dalej.

Podczas tej zabawy dziecko uczy się wykonywać dwuczęściowe polecenia – najpierw znajduje właściwy kształt, a potem kładzie na nim żeton.

Udanej zabawy!

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Ładowanie wagoników

Ładowanie wagoników

Zapraszam Was do zabawy rozwijającej rozumienie mowy oraz umiejętność planowania działania. Dziecko podczas tej zabawy uczy się realizacji zadania złożonego z kilku działań, podczas których ważna jest współpraca z drugą osobą. Co przygotować? Kilka pojemników (np....

czytaj dalej
Skip to content