Gry i zabawy terapeutyczne

27 marca 2020

Szanowni Państwo,

W związku z zaistniałą sytuacją dot. epidemii wirusa SARS-CoV-2 (koronawirusa) oraz związanych z tym utrudnieniami w zakresie odbywania zajęć w przedszkolu, pragnę Państwu przekazywać wszelkie sposoby spędzania czasu oraz gry i zabawy terapeutyczne dla Państwa dzieci, z którymi mam przyjemność pracować.

Jak powszechnie wiadomo, wspólna zabawa oraz spędzanie czasu z dzieckiem pozytywnie wpływa na jego rozwój i funkcjonowanie, a także zachowanie pozytywnych relacji rodzinnych. Rozwija ona wyobraźnię oraz twórcze myślenie. Dzieci najskuteczniej uczą się przez własne działanie, a w dobie epidemii, gdy jesteśmy w domach ze swoimi dziećmi warto organizować wspólne zabawy, prace i obowiązki dnia codziennego. Pamiętajmy o tym, gdy Nasze dzieci będą już dorosłe, najważniejsze będą umiejętności społeczne tj. nawiązywania kontaktów, radzenia sobie ze stresem, ukazania i obrony swoich poglądów, poszanowania innych itp.

W ramach tego tygodniowego zadania proponuję następującą zabawę:

NARYSOWANIE ULUBIONEJ POTRAWY LUB DESERU, A NASTĘPNIE PRZYGOTOWANIE POSIŁKU WRAZ Z RODZICAMI.

W ten sposób dziecko spędzi z rodzicem aktywnie czas, jednocześnie ucząc się zasad przygotowywania posiłków, a równolegle będzie ono miało okazje uprzyjemnić czas spożywając ulubiony posiłek. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu zabawy należy wspólnie z dzieckiem umyć ręce prezentując w ten sposób zasady dbania o higienę.

W tym trudnym dla Nas wszystkich czasie zachowajmy pozytywne myślenie, stosujmy się do powszechnie obowiązujących zaleceń, starajmy się wykorzystać ten czas z naszymi pociechami jak najbardziej aktywnie.

Pozdrawiam serdecznie,

Psycholog – Patrycja Kotelon-Langosz.