1- CZERWCA DZIECI MAJĄ SWOJE ŚWIĘTO

napis dzień dziecka

1 czerwca 2020

Witam Was kochane Dzieci w tym szczególnym dniu – dzisiaj właśnie obchodzicie swoje święto – DZIEŃ DZIECKA! Z tej okazji życzę Wszystkim Dzieciom dużo radości, fajnej zabawy, dużo prezentów i wspaniałego dnia! Posłuchajcie proszę fragmentu opowiadania A. Galicy pt. „Dzień Dziecka” a dowiecie się, skąd się wzięło wasze święto.

„Dzień Dziecka”

Pod koniec dnia pani Beata rozdała dzieciom karteczki. – Bardzo proszę, żebyście oddały te kartki rodzicom – powiedziała. – A co tu jest napisane? – dopytywała się Aga? – To jest informacja i prośba do waszych rodziców, żeby przygotowali wam plecaczki i jeszcze… – Gdzie idziemy? – przerwał pani Przemek. – Wszystkiego się dowiesz, jeśli nie będziesz przeszkadzał. Jak wiecie, niedługo będzie Dzień Dziecka… – Hurra! Ale fajnie! – zawołał Przemek. – Mama zabierze mnie na lody – cieszyła się Aga. – Dostanę niespodziankę! – cieszył się Maciek. – Mój tata obiecał mi, że pójdziemy do kina – przekrzykiwał wszystkich Przemek. – A może ktoś chce wiedzieć, czemu rozdałam wam te karteczki? – spytała pani i widać było po jej minie, że nie jest zadowolona. Przedszkolaki uciszyły się i słuchały. – Właśnie z okazji Dnia Dziecka – mówiła pani – ja też mam dla was niespodziankę. Pojedziemy razem na wycieczkę, na cały dzień. I właśnie o tym napisałam do waszych rodziców. – Ciekawe, kto wymyślił Dzień Dziecka? – cieszyła się Aga; chyba jakieś dzieci, bo to jest najlepszy dzień w całym roku. – A właśnie wyobraźcie sobie, że Dzień Dziecka wymyślili bardzo poważni dorośli. Bardzo dawno temu w wielkiej międzynarodowej organizacji zebrali się mądrzy ludzie i uradzili, że dzieci powinni mieć swoje święto, i to na całym świecie. I od tej pory pierwszego czerwca mamy właśnie to święto. – I wtedy dzieciom wszystko wolno, prawda? – cieszył się Maciek. – To nie jest prawda – tłumaczyła pani. Nikomu nie wolno wszystkiego robić, na przykład nie wolno psuć, niszczyć, przeszkadzać innym, za to z okazji tego święta ci mądrzy ludzie powiedzieli, że dzieci mają swoje prawa. – Jakie prawa? – dopytywała się Hania. – Dzieci mają prawa do zabawy, do wypoczynku, do uczenia się, do tego, żeby rosnąć zdrowo – opowiadała pani. Dzieci mają również swoje obowiązki – przypomniała pani, na przykład posprzątanie zabawek.

Odpowiedzcie teraz na kilka pytań:

• Jaką niespodziankę z okazji Dnia Dziecka przygotowała dzieciom pani w przedszkolu?
  • Kto wymyślił Dzień Dziecka?
  • Do czego dzieci mają prawo?
  • Jakie mają obowiązki?
  • Czy tylko w Polsce dzieci 1 czerwca mają swoje święto?
  • Jak wy spędzacie Dzień Dziecka?

Myślę, że doskonale poradziliście sobie z odpowiedziami na pytania! Pooglądajcie sobie ilustracje, przedstawiające dzieci z różnych krajów oraz pokolorujcie obrazki.

Jak skończycie, to zapraszam do znanej polskim dzieciom zabawy ze śpiewem: ” Mam chusteczkę haftowaną”. Życzę wspaniałego dnia!